PRODUKTY SZYTE NA ZAMÓWIENIE. CZAS REALIZACJI DO 14 DNI ROBOCZYCH. WYSYŁKA NA TERENIE POLSKI ZA 0 ZŁ.

Plasun unikatowy design folk, czarna parzenica, górlaskie wzory,plecak z haftem

Haftowane parzenice. Dlaczego w duszy gra nam nowoczesny folk i design polski?

Moje serce od urodzenia bije w polskich górach. Otaczają mnie od zawsze i kiedy tylko wyjeżdżam w “płaskie” regiony kraju, dostaję odruchowego “lęku przestrzeni”. Wszędzie jest mi płasko, daleko, brakuje mi punktów orientacyjnych. Czuję się jak niemowlę wyjęte z kołyski i położone na podłodze w pustym pomieszczeniu – nagle nic mnie nie otacza i tracę poczucie bezpieczeństwa. Tutaj, w Beskidach – czuję się właśnie jak w swojej kołysce.

Historia moich parzenic to opowieść o korzeniach, miłości do wzornictwa, o gorącym, góralskim temperamencie, niepokornym charakterze i wędrówkach w głuszy, przecinanej dźwiękiem skrzypiec i przenikliwym, donośnym śpiewem  hardej “Góralicy”. Od dziecka znam te wszystkie kolory, dźwięki, tańce, drewniane piszczałki.

Jak ich nie kochać? Były tłem mojego dzieciństwa. Potem lat młodzieńczych. I obecnie dorosłego życia. Choć lata świetności, jeżeli chodzi o moje wędrowanie, przypadły w głównej mierze na lata pomiędzy szkołą podstawową a klasą maturalną, to sentyment zbudowany wtedy tkwi we mnie głęboko i umacnia się z wiekiem.

Plasun unikatowy design folk, czarna parzenica, górlaskie wzory,plecak z haftem

Z racji miejsca, w którym się wychowałam, naturalną sprawą było, że od wczesnych lat wszelkie wycieczki szkolne to właśnie rajdy po górkach i pagórkach. Na ogniska, na spacery, a nawet takie poważne – z nocowaniem w schronisku. Tak wiele pięknego dostałam “po prostu”, tylko z racji tego, że dane mi było urodzić się tutaj. Przez 26 lat swojego życia mieszkałam w Żywcu, dzieląc okres studiów pomiędzy Śląskiem a Domem, potem przeprowadziłam się nieopodal do Bielska – Białej, gdzie mieszkam już od 6 lat. Stąd też są szlaki, pozwalające wyjść wyżej. Na szczęście wciąż z okna mieszkania i pracy widzę swoją “kołyskę”.

smartpack parzenica, plasun torby z haftem, wzór góralski

Oprócz wycieczek, rajdów górskich, wypraw, drewnianych chat, karczm, jarmarków, każde wakacje kojarzyły mi się obowiązkowo z Tygodniem Kultury Beskidzkiej – który wbrew swojej nazwie trwa aż 9 dni. Od “małego” zabierał mnie tam tata. Oglądaliśmy występy zespołów folklorystycznych, które zjeżdżały z całego świata prezentować swoje tańce i śpiewy. Serio – to wspaniałe wydarzenie. Kiedy tak patrzysz i słuchasz dźwięków z krajów Europy, Ameryki Południowej i innych kontynentów – to robi wrażenie. Potrafiłam tak oglądać do późnej nocy (późna noc oczami dziecka —> czytaj do 22:00)

Plasun unikatowy design folk, czarna parzenica, górlaskie wzory,nerka z haftem
Plasun unikatowy design folk, czarna parzenica, górlaskie wzory,nerka z haftem

Od zawsze, odkąd tylko narodziło się moje “twórcze alter ego”, wiedziałam, że moje korzenie będą obecne we wszystkim co robię. Bardzo chcę by najbliższe mi motywy były obecne w naszych projektach. Pierwszy raz o parzenicach zamarzyłam kilka lat temu. Wtedy jednak nie miałam jeszcze stosownego warsztatu, by pomysł ten mógł przyjąć realistyczne kształty. Poza tym, marzyłam o naszym własnym, autorskim wzorze, inspirowanym motywami sztuki ludowej. Ten pomysł musiał przyjść…trzeba było na niego poczekać. Wiedziałam jednak,że pewnego dnia ujrzę to, czego szukałam.

smartpack parzenica, plasun torby z haftem, wzór góralski
ognista parzenica, Plasun, torby skórzane z haftrm, wzór góralski

No i w końcu stało się. Powstała – nasz własna parzenica. Wzór zaprojektował Piotrek, ja tylko dodałam do niego nasze firmowe “P” w kształcie ptaszka. Całokształt możecie od jakiegoś czasu oglądać na nerkach, plecakach, torbach. Dla wielu z Was to po prostu wzór. Dla mnie – to symbol mojej historii  i miłości do gór, w których żyję. To też tęsknota do korzeni, poznania tożsamości i znajomości swojego pochodzenia. Swojego drzewa genealogicznego niestety nie jestem w stanie zbudować. Z linii dziadków jestem krzyżówką ludów Europy, z których tylko 1/4 to obecne ziemie Polski.

Plasun unikatowe nerki, wzór góralski parzenica, czerwona parzenica
ognista parzenica, Plasun, torby skórzane z haftrm, wzór góralski
plasun, unikatowe torebki z haftem góralskim, czerwona parzenica wzór góralski nowoczesny folk, pieprz cayenne

Skoro więc góry ukształtowały mnie, były tłem całego mojego życia, to jak mogłoby zabraknąć ich w mojej twórczości? Parzenica to tylko symbol, ale w nim chciałabym przekazać dalej wszystkie emocje i “siebie” wszystkim osobom, które wybierają nasze produkty. Chciałabym, byście wiedzieli,że włożyliśmy w nie całe serce, całą historię i zaangażowanie. Oraz, że to coś więcej niż torebka/nerka/plecak. Moim marzeniem jest by tą drogą podkreślać i promować polski design. By kiedyś, gdy ktoś spojrzy na ten wzór, od razu pomyślał sobie:

To jest polskie

plasun nerka, saszetka biodrowa wodoodporna parzenica wzór góralski
plasun haftowana parzenica niebieska wzór góralski
plasun haftowana parzenicasłońce wzór góralski

Ponad to w tym wzorze kryje się nie tylko pochodzenie. To też symbol charakteru ludzi z Południa. Zadarliście kiedyś z Góralami? 😉 Jeśli to czytacie, to zapewne nie 😉 Ludzie z gór mają hardy charakter. Płynie w nich góralska, niepokorna krew. Mają w sobie szczyptę zadziorności i nutę charyzmy. Nie rzadko są uduchowieni. Z jednej strony są bardzo gościnni, lecz z drugiej załatwiają swoje sprawy “zero – jedynkowo”, bez certolenia 😉 Mężczyźni stąd miewają trudną naturę, a kobiety….cóż – zna ktoś jakąś “góralską babę”? I odważył się kiedyś mieć z nią nie po drodze? 😉 Ludzie z gór są też niekiedy do bólu szczerzy. To dobrze i źle – walą prosto co im leży na wątrobie, nie grzesząc delikatnością i ekwilibrystyką słowną.

Kolekcje z parzenicami są moją interpretacją sztuki ludowej, którą chcę ubierać w nowoczesne formy i “przemycać” do codziennego życia każdego z nas, nadając jej bardziej użytkowe zastosowanie. Każdy z nas na co dzień używa toreb, plecaków, nerek, etui, kosmetyczek. W pracy, w szkole, na spacerze, na rowerze, w podróży. Dlaczego by tej codzienności nie ozdobić symbolami?

Jedno spojrzenie w stronę tego symbolu natychmiast przypomni Ci skąd i dlaczego go masz. Niezależnie czy aktualnie siedzisz za biurkiem w swojej pracy czy sięgasz do nerki po magnezję podczas skalnej wspinaczki.

plasun haftowana parzenica limonkowe mojito wzór góralski

Jednak codzienność każdej i każdego z nas jest inna. Każdy ma inne potrzeby, inny styl. Dlatego kolekcje z parzenicami rozwijamy wielokierunkowo. Powstały linie kolorowych parzenic na grafitowym materiale wodoodpornym, gdzie haft jest kolorystycznie spójny z paskiem i zamkiem ( w większości przypadków). Mają one bardziej codzienny, energetyczny i sportowy wygląd. Obok nich powstały też nerki z bawełny impregnowanej. Sporo z tych propozycji jest uniwersalnym rozwiązaniem zarówno dla kobiet i mężczyzn.

plasun haftowana parzenicasłońce wzór góralski
plasun haftowana parzenica lazurowe niebo, górski strumień,jezioro wzór góralski
plasun haftowana parzenica czekolada z cynamonem wzór góralski

Powstała też gałązka o bardziej eleganckim, ciemnym, rockowym wyglądzie. Wszystko po to by wzory te można było zabierać także tam, gdzie pasuje klasyczna “mała czarna”. Nigdy nie ukrywałam, że moje serce ma swoją czarną stronę 😉 i ciemne kolory czuję bardziej intuicyjnie niż jasne. Na pierwszy ogień zaproponowaliśmy nerki w standardowym rozmiarze L (oraz w innych rozmiarach na życzenie) oraz Smartbagi w rozmiarze Standard.

Czarna parzenica, haft góralski, nowoczesny folk, plasun nerki skóra ekologiczna
Plasun nerka saszetka ze skóry ekologicznej haftowana parzenica wzór góralski nowoczesny folk bycza krew
Plasun nerka saszetka ze skóry ekologicznej haftowana parzenica wzór góralski nowoczesny folk srebrna parzenica
Plasun nerka saszetka ze skóry ekologicznej haftowana parzenica wzór góralski nowoczesny folk złocista parzenica
Plasun nerka saszetka ze skóry ekologicznej haftowana parzenica wzór góralski nowoczesny folk parzenica limonkowa mojito
Plasun nerka saszetka ze skóry ekologicznej haftowana parzenica wzór góralski nowoczesny folk niebieska parzenica
Plasun nerka saszetka ze skóry ekologicznej haftowana parzenica wzór góralski nowoczesny folk bakłażan
Plasun nerka saszetka ze skóry ekologicznej haftowana parzenica wzór góralski nowoczesny folk różowa pantera

Ta gałązka stanowi linię produktów z czarnej skóry ekologicznej, nieco połyskującej, połączonej z czarną bawełną impregnowaną, na której wykonany jest haft. Jak narazie zaproponowaliśmy aż 8 kolorów haftu do wyboru! Czarny, czerwony, srebrno-szary, żółty, zielono-limonkowy, niebieski, fioletowy oraz różowy. Nerki uszyte w modelu BTFE z regulowanym paskiem obustronnie zakończonym karabinkami – dzięki temu pasek można łatwo odpinać. Paski z ekoskóry podszyte są taśmą bawełnianą – dzięki temu nie ślizgają się na odzieży i nie “przywierają” do ciała. Na życzenie zamiast odpinanych pasków wszywamy także standardowe paski z taśmy nośnej, które są przyszyte na stałe (wiemy,że nie każdy jest fanem demontowanych pasków). To rozwiązanie zastosowaliśmy np w nerce Black Rock Hip Bag”.

martabg czarna parzenica na czarnym3
plasun, unikatowe torebki z haftem góralskim, czerwona parzenica wzór góralski nowoczesny folk, pieprz cayenne
plasun, unikatowe torebki z haftem góralskim, czerwona parzenica wzór góralski nowoczesny folk, srebrna sól
plasun, unikatowe torebki z haftem góralskim, czerwona parzenica wzór góralski nowoczesny folk, parzenica słoneczna złocista żółta
plasun, unikatowe torebki z haftem góralskim, czerwona parzenica wzór góralski nowoczesny folk, parzenica niebieska
plasun, unikatowe torebki z haftem góralskim, czerwona parzenica wzór góralski nowoczesny folk, parzenica bakłażan
plasun, unikatowe torebki z haftem góralskim, czerwona parzenica wzór góralski nowoczesny folk, parzenica różowa pantera

Analogicznie do nerek skonstruowaliśmy Smartbagi Standard. Są wykonane z tych samych materiałów, metalowych okuć i zamków oraz haftów w tej samej palecie kolorystycznej do wyboru. Na życzenie możemy także stworzyć dla Ciebie większość produktów z naszej oferty w wybranym mixie kolorystycznym. Tak więc jeżeli myślisz o Smartbagu A4, Roundbagu, Smartpacku (plecak A4), worko-plecaku, Letterbagu A4 oraz mini, w jednym z powyższych wzorów, to śmiało możesz skontaktować się z nami.

smartbag standard, box bag, prakryczne eleganckie torebki z metalowym zamkiem
smartbag standard, box bag, prakryczne eleganckie torebki z metalowym zamkiem
smartbag standard, box bag, prakryczne eleganckie torebki z metalowym zamkiem

Jeżeli to przesłanie rezonuje z Tobą, to znaczy,że produkty z naszą parzenicą stworzyliśmy dla Ciebie. Wraz z nimi przesyłam Ci całą tę historię, symbol odwagi i zamiłowanie do polskiego designu. Mam nadzieję, że używanie tych produktów będzie dla Ciebie przyjemnością i manifestem. Być może podobają Ci się tak po prostu, zwyczajnie, bez zagłębiania się w szczegóły. I dobrze 🙂 Niech Ci dobrze służą.

Comments(2)

 • Bardzo mi się podobają wzory folkowe a zwłaszcza w takich nowocześniejszych wersjach 🙂

  Odpowiedz
  • Bardzo dziękuję Aniu za Twój komentarz 🙂 W Polsce mamy wiele pięknych wzorów, bardzo bym chciała,żeby było je bardziej widać w naszej codzienności.

   Kamila Plasun
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

.

Wpisz czego szukasz i kliknij ENTER

Koszyk

Brak produktów w koszyku.